  • 983-6S18-31S7-L
983-6S18-31S7-L
advertisement
Manufacturer No:
983-6S18-31S7-L
HK JDW NO:
795-983-6S18-31S7-L
Package:
Datasheet:
983-6S18-31S7-L
Description:
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 31 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
Step5Bar-code shipping tag
983-6S18-31S7-L
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Insert Material
    Thermo-setting Polymer
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
    2010
  • Feature
    Coupling Nut
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    31
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Type
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    18-31
  • Number of Contacts
    31
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    20
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG