  • 983-6S14-15P7
983-6S14-15P7
advertisement
Manufacturer No:
983-6S14-15P7
HK JDW NO:
795-983-6S14-15P7
Package:
Datasheet:
983-6S14-15P7
Description:
Plug, Male Pins Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Bulk 7 Threaded
Step5Bar-code shipping tag
983-6S14-15P7
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insert Material
    Thermoplastic
    2010
  • Feature
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Applications
    Aviation
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    14-15
  • Number of Contacts
    15
  • Contact Gender
    Male
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG