  • 983-6KE20-39PN-L
983-6KE20-39PN-L
advertisement
Manufacturer No:
983-6KE20-39PN-L
HK JDW NO:
795-983-6KE20-39PN-L
Package:
Datasheet:
983-6KE20-39PN-L
Description:
Plug Housing Stainless Steel Free Hanging (In-Line) 39 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included 983
Step5Bar-code shipping tag
983-6KE20-39PN-L
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Insert Material
    Thermo-setting Polymer
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~260°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    983
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug Housing
  • Type
    For Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    39
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-83723
  • Shell Size - Insert
    20-39
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG