  • 983-6K22-19SN-L
983-6K22-19SN-L
advertisement
Manufacturer No:
983-6K22-19SN-L
HK JDW NO:
795-983-6K22-19SN-L
Package:
Datasheet:
Description:
Circular, Crimp, Plug Stainless Steel 19 Positions Bulk Threaded
Step5Bar-code shipping tag
983-6K22-19SN-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Free Hanging
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Circular, Crimp, Plug
  • Number of Positions
    19
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-83723
  • Number of Contacts
    19
  • Contact Gender
    Female
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG