  • 983-0SE16-10SN-L
983-0SE16-10SN-L
advertisement
Manufacturer No:
983-0SE16-10SN-L
HK JDW NO:
795-983-0SE16-10SN-L
Package:
Datasheet:
983-0SE16-10SN-L
Description:
Receptacle Housing Stainless Steel Panel Mount 10 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 983
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
983-0SE16-10SN-L
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Contact Shape
    Circular
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Insert Material
    Thermo-setting Polymer
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -65°C~260°C
  • Published
    2010
  • Series
    983
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle Housing
  • Type
    For Female Sockets
  • Number of Positions
    10
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Crimp
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-83723
  • Shell Size - Insert
    16-10
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Housing Color
    Silver
  • Empty Shell
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Size
    16
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG