  • 983-0S18-31P6
983-0S18-31P6
advertisement
Manufacturer No:
983-0S18-31P6
HK JDW NO:
795-983-0S18-31P6
Package:
Datasheet:
983-0S18-31P6
Description:
Receptacle, Male Pins Stainless Steel Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Bulk 6 Threaded
Step5Bar-code shipping tag
983-0S18-31P6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Stainless Steel
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Stainless Steel
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    983
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    31
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Aviation
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    1.5kV
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    31
  • Orientation
    6
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-83723
  • Shell Size - Insert
    18-31
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Male
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Wire Gauge (Max)
    14 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    18 AWG