  • 97-3100A-22-14P
97-3100A-22-14P
advertisement
Manufacturer No:
97-3100A-22-14P
HK JDW NO:
52-97-3100A-22-14P
Package:
Metal
Datasheet:
97-3100A-22-14P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
97-3100A-22-14P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Chassis, Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Package / Case
    Metal
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Diallyl Phthalate (DAP)
  • Body Material
    Aluminium
  • Backshell Material, Plating
    Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    97
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Automotive, Industrial
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Voltage - Rated DC
    700V
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    13A
  • Military Standard
    MIL-DTL-5015
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-14
  • Voltage - Rated AC
    714mV
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Wire Gauge (Max)
    22 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    16 AWG
  • Body Plating
    Cadmium
  • Wire/Cable Gauge
    16 AWG