  • 9615R5.1KL2.0
9615R5.1KL2.0
advertisement
Manufacturer No:
9615R5.1KL2.0
Manufacturer:
Sensata-BEI Sensors
HK JDW NO:
113-9615R5.1KL2.0
Package:
Box with Solder Lugs
Datasheet:
9615R5.1KL2.0
Purchasing and Inquiry
9615R5.1KL2.0 Overview
For protection from damage, the linear position measuring sensors are packaged in a Box with Solder Lugs package. Electronic components are packaged in Bulk. Those linear position measuring sensors can oppose the passage of 5.1kOhm current. There are a total of 3 pins on the linear position measuring sensor.
9615R5.1KL2.0 Features
Operating Temperature: -40°C~135°C
9600 Series
Mount: PCB
Package / Case: Box with Solder Lugs
Mounting Type: Chassis Mount
3 Pins
Linear Range: 0 ~ 38.10mm (0 ~ 1.50)
Resistance Tolerance: ±25%
9615R5.1KL2.0 Applications
  • Materials testing machines
  • Cylinder and valve position sensing
  • Volume control on audio equipment
  • Automotive rotary position sensors
  • Wire- die bonding machines
  • Ride Height Position Sensor
  • Joystick
  • Cylinder position feedback
  • Throttle Position Sensor
  • Chassis position sensors (ride-height control) with HAL 371x
Step5Bar-code shipping tag
9615R5.1KL2.0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Box with Solder Lugs
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    9600
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Resistance
    5.1kOhm
  • Power Rating
    750mW
  • Technology
    Resistive
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Body Breadth
    7.9 mm
  • Actuator Type
    Round Shaft
  • Linearity
    ±0.35%
  • Resistance Tolerance
    ±25%
  • For Measuring
    Linear Position
  • Linear Range
    0 ~ 38.10mm (0 ~ 1.50)
  • Length
    52.3mm