  • 95V157AG
95V157AG
advertisement
Manufacturer No:
95V157AG
HK JDW NO:
378-95V157AG
Package:
TSSOP
Datasheet:
95V157AG
Description:
1 Circuit 233MHz 2.5V Clock Buffer DUAL 48 Pins TSSOP
Purchasing and Inquiry
95V157AG Overview
There is a case available for the cut smart buffer in TSSOP. Rail/Tube is the form in which it is packaged. It is normal to operate with a value of 233MHz. It has 48 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 2.5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. A pin count of 48 can be found on it. During operation, 48 pins are used. In order to maintain reliability, the maximum operating temperature is 0°C. The maximum operating temperature of 85°C enables stable operation. A member of the 95V family, this gadget is a timeing clock. It is possible to obtain 10 true outputs. A maximum supply voltage of 2.7VV can be applied to it. If the source voltage is as low as possible, 2.3V will work. Keeping the supply voltage at 2.5V will ensure maximum efficiency.
95V157AG Features
48 terminations
95V157AG Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 95V157AG Clock Buffers & Drivers applications.
  • High speed line receiver
  • High-performance workstation
  • Data center
  • Network
  • Clock signal level shifting
  • Cloud computing
  • Base station
  • Host bus adapter card
  • High speed instrument
  • Synchronous optical network (SONET)
Step5Bar-code shipping tag
95V157AG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 95V157AG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    48
  • Packaging
    Rail/Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    2.7V
  • Min Supply Voltage
    2.3V
  • Nominal Supply Current
    148mA
  • Frequency (Max)
    233MHz
  • Family
    95V
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Input
    Clock
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.06 ns
  • Number of True Outputs
    10
  • Length
    12.5mm
  • Width
    6.1mm
  • Thickness
    1mm