  • 951416-9010806-AR
951416-9010806-AR
advertisement
Manufacturer No:
951416-9010806-AR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-951416-9010806-AR
Package:
Datasheet:
951416-9010806-AR
Description:
951 Series 1 Rows Solder 0.079 2.00mm Bulk Through Hole 16 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
951416-9010806-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    951
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Length
    10.795mm
  • Length - Stack Height
    0.157 4.000mm
  • Length - Overall Pin
    0.425 10.800mm
  • Length - Post (Mating)
    0.157 4.000mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    Flash
  • Length - Tail
    0.110 2.800mm