  • 947D581K901BFMSN
947D581K901BFMSN
advertisement
Manufacturer No:
947D581K901BFMSN
HK JDW NO:
192-947D581K901BFMSN
Datasheet:
947D581K901BFMSN
Description:
947D 580μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 900V-DC 230V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
947D581K901BFMSN
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Operating Temperature
    -45°C~85°C
  • Series
    947D
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Female
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    580μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    45.0088mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    4.449 113.00mm