  • 947D241K102ACGSN
947D241K102ACGSN
advertisement
Manufacturer No:
947D241K102ACGSN
HK JDW NO:
192-947D241K102ACGSN
Datasheet:
947D241K102ACGSN
Description:
947D 240μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Female 1kV-DC 230V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
947D241K102ACGSN
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    BINDING POST
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -45°C~85°C
  • Series
    947D
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    3.346Dia 85.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    240μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    230V
  • Lead Pitch
    32.004mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.260 32.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Diameter
    85mm
  • Height Seated (Max)
    2.992 76.00mm