  • 942C20S15K
942C20S15K
advertisement
Manufacturer No:
942C20S15K
HK JDW NO:
192-942C20S15K
Package:
Axial
Datasheet:
942C20S15K
Description:
942C 0.015μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 2kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
942C20S15K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    942C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.571Diax1.339L 14.50mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V