  • 941C6W3P3K-F
941C6W3P3K-F
advertisement
Manufacturer No:
941C6W3P3K-F
HK JDW NO:
192-941C6W3P3K-F
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
3.3μF Film Capacitor 10% Axial 600V-DC 275V-AC Polypropylene
Step5Bar-code shipping tag
941C6W3P3K-F
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4mOhm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    31.8mm
  • Length
    54mm