  • 940C8W2P5K
940C8W2P5K
advertisement
Manufacturer No:
940C8W2P5K
HK JDW NO:
192-940C8W2P5K
Package:
Datasheet:
940C8W2P5K
Description:
2.5μF Film Capacitor 10% Axial 850V-DC 450V-AC
Step5Bar-code shipping tag
940C8W2P5K
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 450
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5μF
  • Voltage - Rated DC
    850V
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3mOhm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Life (Hours)
    30000 hours
  • Diameter
    34mm
  • Length
    46mm