  • 940C6W1P5K-F
940C6W1P5K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C6W1P5K-F
HK JDW NO:
192-940C6W1P5K-F
Datasheet:
940C6W1P5K-F
Description:
940C 1.5μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 600V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 12443
Step5Bar-code shipping tag
940C6W1P5K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Diax1.339L 25.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    41mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    25mm