  • 940C6P68K
940C6P68K
advertisement
Manufacturer No:
940C6P68K
HK JDW NO:
192-940C6P68K
Datasheet:
940C6P68K
Description:
940C 0.68μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 600V-DC 275V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
940C6P68K
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.709Diax1.339L 18.00mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Diameter
    18mm
  • Length
    34mm