  • 940C30S68K
940C30S68K
advertisement
Manufacturer No:
940C30S68K
HK JDW NO:
192-940C30S68K
Package:
Axial
Datasheet:
940C30S68K
Description:
940C 0.068μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 3kV-DC 750V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
940C30S68K
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    940C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.748Diax1.811L 19.00mmx46.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 750
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    3kV
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Diameter
    19mm
  • Length
    46mm