  • 94099-402HLF
94099-402HLF
advertisement
Manufacturer No:
94099-402HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-94099-402HLF
Package:
Datasheet:
94099-402HLF
Description:
BERGSTIK® II Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin 2-Position Board to Board 0.095 2.41mm Height
Step5Bar-code shipping tag
94099-402HLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BERGSTIK® II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    2
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Insulation Height
    0.095 2.41mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.090 2.29mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Length - Mating
    0.157 4.00mm
  • UL Flammability Code
    94V-0