  • 929841-01-17-RB
929841-01-17-RB
advertisement
Manufacturer No:
929841-01-17-RB
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-929841-01-17-RB
Package:
Datasheet:
929841-01-17-RB
Description:
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled 17 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
929841-01-17-RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyethylene Terephthalate (PET), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    929
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    17
  • Color
    Grey
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    1000V
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.235 5.97mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Gray
  • Contact Length - Post
    0.125 3.18mm