  • 91U1A-T22-B18L
91U1A-T22-B18L
advertisement
Manufacturer No:
91U1A-T22-B18L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-91U1A-T22-B18L
Package:
Datasheet:
91U1A-T22-B18L
Description:
Potentiometers 50K 20% 5/8 SQ ST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
91U1A-T22-B18L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    12.699991g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    91
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±1000ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    15.88mm
  • Construction
    Single Turn
  • Base Part Number
    91U1A
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    6350
  • Bushing Thread
    M7 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.157 (3.99mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.687 x 0.625 Face x 0.687 H 17.45mmx15.88mmx17.45mm
  • Length
    34.7mm
  • Actuator Length
    0.866 22.00mm