  • 91R1A-R22-A15L
91R1A-R22-A15L
advertisement
Manufacturer No:
91R1A-R22-A15L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-91R1A-R22-A15L
Package:
Datasheet:
91R1A-R22-A15L
Description:
Potentiometers 10K 10% 5/8 SQ ST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
91R1A-R22-A15L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    91
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    15.88mm
  • Construction
    Single Turn
  • Base Part Number
    91R1A
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Size Code
    6350
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Rectangular - 0.687 x 0.625 Face x 0.687 H 17.45mmx15.88mmx17.45mm
  • Length
    34.7mm
  • Actuator Length
    0.866 22.00mm