  • 905PHB600K4J
905PHB600K4J
advertisement
Manufacturer No:
905PHB600K4J
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-905PHB600K4J
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
905PHB600K4J
Description:
PHB 9μF Film Capacitor ±10% Radial - 4 Leads PC Pins 600V-DC 350V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
905PHB600K4J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial - 4 Leads
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PHB
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.181W 42.50mmx30.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 330
  • HTS Code
  • Capacitance
    9μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Lead Pitch
    37.4904mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.9mOhm
  • Lead Spacing
    1.476 37.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.772 45.00mm