  • 8SLVD1208-33NBGI
8SLVD1208-33NBGI
advertisement
Manufacturer No:
8SLVD1208-33NBGI
HK JDW NO:
378-8SLVD1208-33NBGI
Package:
QFN
Datasheet:
8SLVD1208-33NBGI
Description:
1 Circuit 2GHz 3.3V Clock Buffer QUAD 28 Pins QFN
Purchasing and Inquiry
8SLVD1208-33NBGI Overview
It is available in the case QFN for this cut smart buffer. For normal operation, 2GHz is the maximum value. There are 28 terminations in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 3.3V. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. It has a pin count of 28. This IC divider operates on 28 pins. A minimum temperature of -40°C is required for reliability. Stable operation is enabled by the maximum operating temperature of 85°C. This electronic gadget is a member of the 8SLVD family. With a LOW SKEW CLOCK DRIVER logic IC, it works. We are able to produce 16 true outputs. It is capable of handling a maximum supply voltage of 3.465VV. A source voltage of 3.135V is as low as possible. The supply voltage should be kept at 3.3V for maximum efficiency.
8SLVD1208-33NBGI Features
28 terminations
logic IC type of LOW SKEW CLOCK DRIVER
8SLVD1208-33NBGI Applications
  • Threshold detection
  • Information equipment
  • High-end consumer electronics
  • High speed line receiver
  • Mobile Internet Device (MID)
  • Gigabit Ethernet (GbE)
  • Defense and aerospace equipment
  • Cell Phone (UMTS/WCDMA/GSM)
  • Internet of Things
  • Peak detection
Step5Bar-code shipping tag
8SLVD1208-33NBGI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    QFN
  • Number of Pins
    28
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    3.135V
  • Frequency (Max)
    2GHz
  • Family
    8SLVD
  • Input
    LVDS
  • Logic IC Type
    LOW SKEW CLOCK DRIVER
  • Propagation Delay (tpd)
    0.33 ns
  • Same Edge Skew-Max (tskwd)
    0.04 ns
  • Number of True Outputs
    16
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm