  • 8N4SV75BC-0124CDI
8N4SV75BC-0124CDI
advertisement
Manufacturer No:
8N4SV75BC-0124CDI
HK JDW NO:
668-8N4SV75BC-0124CDI
Package:
6-CLCC
Datasheet:
8N4SV75BC-0124CDI
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock? NG Series IDT8N4SV75BC 75MHz 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
8N4SV75BC-0124CDI Overview
A 6-CLCC-shaped packaging surrounds the digital timer. The programmable timer is set to the frequency of 75MHz.It is used to pack in Tray case. Type Surface Mount is recommended for mounting.Programmable timers can provide 2.375V~2.625V voltages.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 136mA. The FemtoClock? NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N4SV75BC.
8N4SV75BC-0124CDI Features
Operate frequency at 75MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:136mA
8N4SV75BC-0124CDI Applications
  • Remote current sensor
  • High Vibration, High Acceleration Environments
  • Clutch Actuator circuit
  • Car Door Handle circuit
  • Thermostats
  • Remote Sensors
  • Power-Gating Applications
  • Building Automation
  • Periodic “Wake-Up” Call
  • Low-Power Wireless
Step5Bar-code shipping tag
8N4SV75BC-0124CDI
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Frequency
    75MHz