  • 8N3SV75BC-0025CDI8
8N3SV75BC-0025CDI8
advertisement
Manufacturer No:
8N3SV75BC-0025CDI8
HK JDW NO:
668-8N3SV75BC-0025CDI8
Package:
6-CLCC
Description:
VCXO Programmable Timers FemtoClock? NG Series IDT8N3SV75BC 25MHz 6-CLCC
Purchasing and Inquiry
8N3SV75BC-0025CDI8 Overview
The timer clock is enclosed in a packaging that is attached to the 6-CLCC. This programmable timer has been set to 25MHz frequencies.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. It is recommended to mount the device as type Surface Mount.It can provide voltages as low as 2.375V~2.625V.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 120mA. The FemtoClock? NG relates to the digital timer's series. It is based on IDT8N3SV75BC.
8N3SV75BC-0025CDI8 Features
Operate frequency at 25MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:120mA
8N3SV75BC-0025CDI8 Applications
  • Motor control
  • Remote current sensor
  • Power-Gating Applications
  • Internet of Things (IoT)
  • Consumer Electronics
  • Smart Key
  • Watchdog Timers
  • Remote Sensors
  • Thermostats
  • Electric Vehicles
Step5Bar-code shipping tag
8N3SV75BC-0025CDI8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-CLCC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FemtoClock® NG
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    VCXO
  • Voltage - Supply
    2.375V~2.625V
  • Frequency
    25MHz