  • 8LT519F28SB
8LT519F28SB
advertisement
Manufacturer No:
8LT519F28SB
Manufacturer:
SOURIAU-SUNBANK
HK JDW NO:
766-8LT519F28SB
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 28 Positions Crimp Gold Nickel Bulk B Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 9
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
8LT519F28SB
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series I, 8LT
  • Feature
    Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    28
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Communication Systems, Marine, Medical, Military
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    B
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    19-28
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C