  • 8FM-78-0010-02-146191
8FM-78-0010-02-146191
advertisement
Manufacturer No:
8FM-78-0010-02-146191
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-8FM-78-0010-02-146191
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Socket Solder Beryllium Copper Surface Mount, Right Angle Bulk Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 10 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
8FM-78-0010-02-146191
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    8FM
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    10
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.096 2.44mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.096 inch