  • 8979-BLUE-24MMX54.8M
8979-BLUE-24MMX54.8M
advertisement
Manufacturer No:
8979-BLUE-24MMX54.8M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-8979-BLUE-24MMX54.8M
Package:
Description:
TAPE DUCT CLOTH BLU 15/16"X 60YD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8979-BLUE-24MMX54.8M
  • Packaging
    Roll
  • Series
    8979
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    93°C
  • Min Operating Temperature
    200°C
  • Color
    Blue
  • Usage
    General Purpose
  • Shelf Life
    18 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Polyethylene Film
  • Tape Type
    Duct Cloth
  • Temperature Range
    200°F 93°C
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    0.94 24.00mm 15/16
  • Thickness
    0.0126 12.6mils 0.320mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25