  • 890273425007CS
890273425007CS
advertisement
Manufacturer No:
890273425007CS
Manufacturer:
Würth Elektronik
HK JDW NO:
908-890273425007CS
Package:
Radial
Datasheet:
890273425007CS
Description:
WCAP-FTBE 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized
Quantity:
In Stock : 586
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
890273425007CS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WCAP-FTBE
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.276W 18.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm