  • 86R2A-R16-A13/R51L
86R2A-R16-A13/R51L
advertisement
Manufacturer No:
86R2A-R16-A13/R51L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-86R2A-R16-A13/R51L
Package:
Description:
Res Cermet POT 5K Ohm 10% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (41.41 X 15.88mm) J-Hook/Solder Lug Panel Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
86R2A-R16-A13/R51L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    20.999994g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    86
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    J-Hook
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    15.88mm
  • Base Part Number
    86R2A
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Hook
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Rotary, DPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Size - Body
    Square - 0.625 x 0.625 Face x 0.625 H 15.88mmx15.88mmx15.88mm + Switch
  • Length
    41.41mm
  • Actuator Length
    0.630 16.00mm