  • 863093C50ALF
863093C50ALF
advertisement
Manufacturer No:
863093C50ALF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-863093C50ALF
Package:
Datasheet:
Description:
CONN BACKSHELL 50POS 90DEG BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
863093C50ALF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Shell Material
    Thermoplastic
  • Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
  • Body Material
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Orientation
    Straight
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    48.5mm
  • Cable Type
    Round
  • Wire/Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Wire/Cable Diameter
    15.5 mm
  • Cable Exit
    90°
  • Hardware
    Assembly Hardware, Strain Relief
  • Length
    56.5mm