  • 8536CGI-33LF
8536CGI-33LF
advertisement
Manufacturer No:
8536CGI-33LF
HK JDW NO:
378-8536CGI-33LF
Package:
TSSOP
Datasheet:
8536CGI-33LF
Description:
1 Circuit 266MHz 2.5V Clock Buffer DUAL 20 Pins TSSOP
Purchasing and Inquiry
8536CGI-33LF Overview
TSSOP case is available for the cut smart buffer. It is normal to operate with a value of 266MHz. A total of 20 terminations have been found in it. High efficiency is feasible with a supply voltage of 2.5V. Surface Mount is placed within the way of this object. There is a pin count of 20 on timeing clock. The 20 pins are used for operation. This clock divider?is econtained in Clock Generators. A minimum temperature of -40°C is required for reliability. 85°C is the maximum operating temperature required for stable operation. A 2.5/3.3V volt supply powers it. A maximum supply voltage of 3.465VV can be handled by it. With the source voltage at 2.375V, it is possible to operate with a low voltage source. With the help of this gadget, ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY can also be obtained. This gadget has CLOCK GENERATOR, OTHER uPs/uCs/non-core peripheral ICs.
8536CGI-33LF Features
20 terminations
Clock Generators subcategory
8536CGI-33LF Applications
  • Computing
  • 5G
  • Wireless infrastructure equipment
  • Global positioning system (GPS)
  • Handheld test instruments
  • Industrial automation control system
  • Mass storage system
  • Smartphone
  • Host bus adapter card
  • Telecommunications
Step5Bar-code shipping tag
8536CGI-33LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
  • Subcategory
    Clock Generators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Power Dissipation-Max
    399.3mW
  • Nominal Supply Current
    80mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    CLOCK GENERATOR, OTHER
  • Frequency (Max)
    266MHz
  • Input
    Crystal
  • Primary Clock/Crystal Frequency-Nom
    25MHz
  • Length
    6.5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm