  • 84517-101LF
84517-101LF
advertisement
Manufacturer No:
84517-101LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-84517-101LF
Package:
BGA
Datasheet:
84517-101LF
Purchasing and Inquiry
84517-101LF Overview
84517-101LF Features
MEG-Array?, MezzSelect? series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C
84517-101LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 84517-101LF Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Industrial Automation
  • Embedded systems
  • Military Technology
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
84517-101LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Insulation Material
    Polyester
  • Material
    Liquid Crystal Polymer
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    MEG-Array®, MezzSelect™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Array, Female Sockets
  • Number of Positions
    200
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    10
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    200V
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    16.44mm
  • Current Rating
    450mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    1.27mm
  • Number of Contacts
    200
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    1.27 mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Current Rating
    450mA
  • Length
    29.6mm
  • Width
    17.43mm
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.132 3.35mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm 10mm
  • Stack Height
    4mm