  • 84501-001LF
84501-001LF
advertisement
Manufacturer No:
84501-001LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-84501-001LF
Purchasing and Inquiry
84501-001LF Overview
84501-001LF Features
MEG-Array?, MezzSelect? series
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C
84501-001LF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (FCI) 84501-001LF Rectangular Connectors applications.
  • Datacom
  • Industrial Automation
  • Embedded systems
  • Transportation
  • Medical technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Communication
  • Telecommunications
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
84501-001LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MEG-Array®, MezzSelect™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Array, Female Sockets
  • Number of Positions
    300
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    10
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    200V
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    300
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    16.38mm
  • Current Rating
    450mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Resistance
    35mOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Current Rating
    450mA
  • Length
    42.3mm
  • Contact Finish Thickness
    15.0μin 0.38μm
  • Height Above Board
    0.132 3.35mm
  • Stack Height (Mating)
    4mm 10mm
  • Stack Height
    4mm