  • 8312/12HL-118
8312/12HL-118
advertisement
Manufacturer No:
8312/12HL-118
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-8312/12HL-118
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
8312/12HL-118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~167°F -20°C~75°C
  • Series
    8300
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Power (Watts)
    4W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • RPM
    4200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    39.4 CFM (1.10m3/min)
  • Noise
    43.0 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~15VDC