  • 82V2088BB
82V2088BB
advertisement
Manufacturer No:
82V2088BB
HK JDW NO:
378-82V2088BB
Package:
BGA
Datasheet:
82V2088BB
Description:
208 Terminations208 Pin Telecom device1 FunctionsMin 3.13V VMax 3.47V V
Purchasing and Inquiry
82V2088BB Overview
Space is saved on the board by using the BGA package.The mounting is in the way of Surface Mount.Configuration of this telecom circuit has 208 terminations.It operates at a voltage of 3.3V.The telecom interface has 208 pins.The type of telecom IC it uses is PCM TRANSCEIVER.Digital Transmission Interfaces is a subcategory of telecommunications device .The temperature is set at the minimum value of -40°C to ensure normal operation.It is necessary to set the temperature at the maximum value of 85°C for the telecom IC to function normally.When designing, 1 functions are configured.At least 3.13V voltage should be supplied.A lower voltage than 3.47V should be supplied.Pins on the 208 telecom product are designed for its configuration.A 8 transceiver is incorporated into telecommunication tools.The allowable maximum supply current reaches 0.73mA.
82V2088BB Features
Available in the BGA package
PCM TRANSCEIVER as telecom IC type
8 transceivers
82V2088BB Applications
There are a lot of Integrated Device Technology (IDT) 82V2088BB Telecom applications.
  • Interfaces to E3
  • Fractional T1/E1/J1
  • ISDN Primary Rate Interfaces (PRA)
  • Public switching systems
  • LAN Routers
  • Switching Systems
  • Codec function on telephone switch line cards
  • Interfaces to DS3
  • DECT (Digital European Cordless Telephone) Base Stations
  • High-Density T1/E1/J1 interfaces for Multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
82V2088BB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 82V2088BB.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    BGA
  • Number of Pins
    208
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Transmission Interfaces
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.47V
  • Min Supply Voltage
    3.13V
  • Supply Current-Max
    0.73mA
  • Data Rate
    2.048 Mbps
  • Telecom IC Type
    PCM TRANSCEIVER
  • Number of Transceivers
    8
  • Height Seated (Max)
    1.97mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm