  • 82EC3680AA70J
82EC3680AA70J
advertisement
Manufacturer No:
82EC3680AA70J
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-82EC3680AA70J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
680nF Film Capacitor 5% Radial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
82EC3680AA70J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    680nF
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Size Code
    2820
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height
    10mm
  • Length
    7.2mm