  • 813-SS-060-10-474101
813-SS-060-10-474101
advertisement
Manufacturer No:
813-SS-060-10-474101
HK JDW NO:
620-813-SS-060-10-474101
Step5Bar-code shipping tag
813-SS-060-10-474101
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Depth
    5.08mm
  • Number of Contacts
    60
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Durability
    50000 Cycles
  • Length
    76.2mm
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C