  • 813-SS-018-10-474101
813-SS-018-10-474101
advertisement
Manufacturer No:
813-SS-018-10-474101
HK JDW NO:
620-813-SS-018-10-474101
Step5Bar-code shipping tag
813-SS-018-10-474101
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.9 inch
  • Number of Contacts
    18
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.197 inch
  • Rated Current (Signal)
    3.5A
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Durability
    50000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Length - Termination
    0.138 inch
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Pitch
    0.100 2.54mm