  • 813-SS-014-30-003101
813-SS-014-30-003101
advertisement
Manufacturer No:
813-SS-014-30-003101
HK JDW NO:
620-813-SS-014-30-003101
Step5Bar-code shipping tag
813-SS-014-30-003101
  • Contact Material
    Brass, Stainless Steel
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Material
    Brass
  • Housing Material
    Polychlorinated
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • HTS Code
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Depth
    5.08mm
  • Number of Contacts
    14
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Durability
    100000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    150V
  • Length
    17.78mm