  • 813-S1-030-10-017101
813-S1-030-10-017101
advertisement
Manufacturer No:
813-S1-030-10-017101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-813-S1-030-10-017101
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
813-S1-030-10-017101
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material
    Brass
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    813
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Piston
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.5 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Number of Contacts
    30
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.173 inch
  • Rated Current (Signal)
    3.5A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    10000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Durability
    50000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Length - Termination
    0.118 inch