  • 813-S1-014-10-016101
813-S1-014-10-016101
advertisement
Manufacturer No:
813-S1-014-10-016101
HK JDW NO:
620-813-S1-014-10-016101
Step5Bar-code shipping tag
813-S1-014-10-016101
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material
    Brass
  • Housing Material
    PET
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    150V
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    3.5A
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.7 inch
  • Number of Contacts
    14
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.173 inch
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
    RECTANGULAR
  • Height
    4mm
  • Contact Finish Thickness
    19.7μin 0.50μm
  • Length - Termination
    0.118 inch