  • 811-S1-053-10-014101
811-S1-053-10-014101
advertisement
Manufacturer No:
811-S1-053-10-014101
HK JDW NO:
620-811-S1-053-10-014101
Step5Bar-code shipping tag
811-S1-053-10-014101
    Select All
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    5.3 inch
  • Number of Contacts
    53
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3.5A