  • 811-S1-010-10-014101
811-S1-010-10-014101
advertisement
Manufacturer No:
811-S1-010-10-014101
HK JDW NO:
620-811-S1-010-10-014101
Step5Bar-code shipping tag
811-S1-010-10-014101
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Copper
    Brass
  • Housing Material
    Polychlorinated
  • Published
    2010
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Piston
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    150V
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.54mm
  • Current Rating
    3.5A
  • Number of Contacts
    10
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Current Rating
    3.5A
  • Durability
    50000 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height
    4mm
  • Length
    7.62mm