  • 80D472P035KB2DE3
80D472P035KB2DE3
advertisement
Manufacturer No:
80D472P035KB2DE3
HK JDW NO:
874-80D472P035KB2DE3
Datasheet:
80D472P035KB2DE3
Description:
80D 4700μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 6
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
80D472P035KB2DE3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    -10% +30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    2 mm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
    2000 hours
  • Custom Capabilities
    Other Cap. Values Available On Request
  • Diameter
    30mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.250 31.75mm