  • 808-AG10D
808-AG10D
advertisement
Manufacturer No:
808-AG10D
HK JDW NO:
792-808-AG10D
Package:
Datasheet:
808-AG10D
Description:
Quantity:
In Stock : 3043
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
808-AG10D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    2.67mm
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    8
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Lead Length
    3.18mm
  • Contact Style
    Screw
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Row Spacing
    7.62 mm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • ELV
    Compliant
  • Circuit Application
    Signal
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    10.16mm
  • Plating Thickness
    635 nm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    25.0μin 0.63μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    5.00μin 0.127μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyester
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    8 (2 x 4)
  • Contact Material - Mating
    Copper Alloy
  • Contact Material - Post
    Copper Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    800
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Open Frame
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    DIP, Socket
  • Type
    DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing