  • 800AWSP9M7QE
800AWSP9M7QE
advertisement
Manufacturer No:
800AWSP9M7QE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-800AWSP9M7QE
Quantity:
In Stock : 163
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
800AWSP9M7QE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Through Hole, Vertical
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle, Vertical
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    800A
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Current Rating (Amps)
    1A AC
  • Orientation
    Vertical
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Current Rating
    3A
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@120VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@28VDC
  • PCB Hole Count
    3
  • Contact Function
    OFF-(ON)
  • Length
    8.13mm
  • Width
    5.84mm