  • 800AWSP8M61RE
800AWSP8M61RE
advertisement
Manufacturer No:
800AWSP8M61RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-800AWSP8M61RE
Step5Bar-code shipping tag
800AWSP8M61RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    DIALLYL PHTHALATE
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    800A
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    8.128mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Actuator Type
    Round, Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • PCB Hole Count
    4
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Bushing Length
    0.174 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Body Height
    8.89mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    0.139 inch