  • 800-V3-052-20-001101
800-V3-052-20-001101
advertisement
Manufacturer No:
800-V3-052-20-001101
Manufacturer:
Preci-Dip
HK JDW NO:
620-800-V3-052-20-001101
Package:
Description:
800 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled 52-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
800-V3-052-20-001101
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    800
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    52
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    150VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    5.2 inch
  • Contact Length - Post
    0.126 3.20mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.195 4.95mm